Zašto beba nije napredovala više na prvoj kontroli

Nakon izlaska iz porodilišta, sledeći susret sa pedijatrom je obično zakazan na prvoj kontrolu sa navršenih mesec dana života bebe. Na ovom pregledu pedijatar pregleda bebu i mere joj se težina, dužina i obimi glave.
Sigurno, jedno od većih iznenađenja koje možete doživeti na tom pregledu je da Vaša isključivo dojena beba nije napredovala koliko je očekivano. Ova neprijatnost nažalost može predstavljati veliki udarac za ženu koja nastoji da doji svoju bebu.

Uzroci tvrdih dojki

Bolne i otečene dojke su relativno česta pojava u toku perioda dojenja. Nekada mogu biti uvod u ozbiljniji poremećaj, a nekada samo reakcija koja prolazi bez posledica. Kako bi se adekvatno delovalo,pre svega je bitno prepoznati i pronaći uzrok. Postoji više različitih faktora koji mogu doprineti javljanju ovakve reakcije i nisu svi jednako ozbiljni.

Štrajk dojenja

Po prvi put u njenom životu Vaša beba odbija da sisa. Grčevita borba da je nahranite traje i uprkos Vašem insistiranju završava se negodovanjem i plakanjem. Sve se desilo odjednom i ništa se pre toga nije promenilo. Polako počinje da Vas obuzima bojazan da ostajete bez mleka i još veći strah da je beba gladna čak i pored njenog dobrog raspoloženja i uredno mokrih pelena. Jedino vreme kada beba zapravo mirno sisa je kada je pospana. Situacija traje i traje, a rešenju se ne nazire kraj. Polako, verovatno je u pitanju tzv. štrajk dojenja.

Prepunjenost dojki

Prepunjenost dojki je stanje koje se nastaje zbog velike količine mleka u mlečnim žlezdama i kanalima. Ovo stanje najčešće otežava pravilnu tehniku dojenja time sto onemogućava postavljanje deteta na dojke. Ukoliko se ne tretira PRAVILNO I NA VREME može dovesti do komplikacija koje mogu bitno uticati na dojenje.

Ragade

Kao jedan od najčešćih problema u toku dojenja, ragade mogu biti veoma opasne ukoliko se njihovom lečenju i prevenciji ne pristupi na pravi način…