Prestanak dojenja

Kao što neki lepi filmovi imaju tužan kraj, tako i dojenje ima svoj. Prestanak dojenja je posebno delikatan čin i za majku i za dete. Svaka priča je jedinstvena i zbog toga ne postoji univezalna formula za ovaj proces. Kako bi sve prošlo bez problema potrebno je primeniti i poštovati određene korake i mere. Prestanak može biti brz i neosetan, ali isto tako može biti dugotrajan i emotivan.

Kako prestati sa dohranjivanjem bebe

Na veliku žalost ovo je jedno od najaktuelnijih pitanja sa kojima sam se susreo u toku svog rada. Povremeno ili konstantno dohranjivanje je postala svojevrsna mera sigurnosti koja u velikom broju slučajeva rezultira potpunim kolapsom dojenja. Potpuno pogrešno bi bilo osuditi nekoga ko je posegao za ovakvom merom jer je u osnovnom načelu interes deteta. Bez osvrta na razloge uvođenja, prestanak dohranjivanja bebe je jako zahtevan poduhvat i za majku i za bebu. Pored neadekvatnog odnosa ponude i potražnje, često je ovaj proces je dodatno kompromitovan korišćenjem cucle i flašice. Ne postoji jasno definisan vremenski okvir u toku kojeg je moguće potpuno isključiti dohranu, ali svakako da je to sve teže kako vreme prolazi. Upravo su ti slučajevi gde je dohranjivanje dugo bilo prisutno tema ovog teksta jer oni ipak zahtevaju malo složeniji pristup.

Da li koristiti varalicu ukoliko dojite

Varalice, laže ili dude su predmeti oblikovani tako da imitiraju izgled bradavice i koji se pre svega koriste za umirivanje bebe. Najčešće su napravljene od gume, silikona ili kaučuka i ima ih u raznim veličinama. Postoje različiti stavovi u vezi korišćenja varalica pa zbog toga postoje i neusaglašene preporuke.

Pražnjenje dojki

Jedna od najvećih nedoumica kod žena koje doje se tiče pražnjenja dojki. Ova mera može biti izuzetno bitna u toku perioda dojenja i zbog toga je važno proučiti je kako bi se njen potencijal u potpunosti iskoristio.

Pražnjenje dojki je postupak kojim se izvlači mleko iz dojki na neki drugi način osim dojenja. Pravilno sprovođenje ovog postupka može održavati laktaciju čak iako nije započeto sa dojenjem, dok nepravilno može dovesti do neželjenih komplikacija.

Kako da znate da li imate dovoljno mleka

Sveti gral dojenja i pitanje na koje sve majke žele odgovor. Prema nekim tumačenjima dovoljna količina mleka direktno određuje sposobnost majke da doji dete. Ova tema univerzalno okupira sve koji se bave dojenjem i često je tema brojnih diskusija.

Strah od gladi

Glad novorođenog deteta je sigurno jedna od većih briga majke. Obično ova briga deluje kao motiv i doprinosi tome da se beba doji na svaki zahtev. Ipak, preterana briga nekad može prerasti u iracionalni strah koji potpomognut faktorima sredine može dovesti do urušavanja čitavog koncepta dojenja bebe.
Ovim tekstom ću pokušati da pomognem nekome ko će se zbog straha odreći jednog od najlepših perioda svog života, a svom detetu uskratiti nešto što će mu pomoći u prilagođavanju na spoljni svet.

Šta činiti ako nema mleka nakon porođaja

Da bih se izjasnio i posavetovao nekoga povodom ovog pitanja, morao bih pre svega da objasnim neke činjenice i procese koji se vezuju za trudnoću, porođaj i dojenje. Kako su ove činjenice u velikoj meri već svima poznate, iako neobjedinjene u zajedničkoj temi, pitanje koje proizilazi kao odgovor na naslov je:
Zašto bi uopšte sumnjali da nema mleka nakon porođaja ?

Page 1 Page 2